Gotika
1200–1500 m.
Ankstyvoji gotika:
- Gotikiniam kostiumui būdingos pailgintos proporcijos.
- Vienu metu dėvima vis daugiau drabužių, kurie matyti vienas iš po kito, ilgėja proporcijos, siluetas tampa dinamiškesnis, naudojamos naujos medžiagos (aksomas, brokatas), įvairūs dekoratyviniai papuošimai.
- Spalvos turi simbolinę prasmę. Šalia klasikinių atsiranda ir ryškių spalvų.
- Balta simbolizavo šviesą, dieviškumą, tyrumą, tikėjimą ir gerumą. Raudona – meilės ir ugnies spalva – simbolizavo iškilmes ir šventes. Žydra simbolizavo ištikimybę. Žalia reiškė pavasarį, žydėjimą bei įsimylėjimą.
- Atsiranda pagrindinės „dieviškos“ spalvos: balta, auksinė, purpurinė, mėlyna, geltona.
Vėlyvoji gotika (liepsnojanti gotika):
- Drabužiai stilizuoti, manieringi, kontrastingi.
- Laikotarpio pradžioje vyro kostiumas labai sutrumpėja, kelnės labai siauros, dėvimas apsiaustas galėjo būti tik iki alkūnių, segamas daugybe sagų, vyro siluetą užbaigia smailianosiai batai ir aukšta kepurė.
- Vėlesniais laikais vyro kostiumas (houppelande) viršija žmogaus ūgį ir velkasi žeme, rankovės – varpo formos ir labai plačios, apdaras apmuštas kitos spalvos medžiaga arba kailiu.
- Populiarūs diržai, maži varpeliai.
- Beveik kiekvieno drabužio kraštas įmantriai karpytas.
- Šio laikotarpio išskirtinis drabužis – „mi-parti“. Tai asimetriškas kostiumas, kuris dalinamas pusiau: viena pusė siuvama iš vienos spalvos, kita pusė – iš kitos spalvos audinio.
- Moteriškame kostiume liemens linija smarkiai pakyla į viršų ir atsiranda po krūtine, sijonas išplatėja, o priekinė dalis sutrumpėja – atsiveria apatinė suknelė. Siuvamos iki žemės nutįsusios varpo formos rankovės. Prisiuvamas ilgas šleifas.